ADAMA teknoloji ile üreticisini destekliyor..!

ADAMA akıllı kameralı tuzaklar yardımı ile üreticilere yardım etmeye çabalıyor. Çalışma süresinin büyük bir çoğunluğunu zor şartlarda arazide geçiren üreticiler için büyük kolaylık sağlanmasını amaçlıyor.

02:54, 07 Eylül 2020 tarihinde, Harman Time tarafından eklendi.

Sosyal hayatta çağ, teknoloji çağı. Her gün yeni bir teknolojiye uyanıyoruz. Teknolojinin artıları eksileri tartışıladursun, şu bir gerçek ki teknoloji hayatı kolaylaştırıyor. Kişinin gündelik hayatında başka bir işine ayıracağı zamanı ya da kendine ayıracağı zamanın süresini ve kalitesini arttırıyor.

ADAMA bu bakış açısı ile tarımı birleştirmek istiyor. Sezonun en yoğun zamanlarında zararlı mücadelesinin ne denli kritik olduğu herkes tarafından bilinir. ADAMA akıllı kameralı tuzaklar yardımı ile üreticilere yardım etmeye çabalıyor. Çalışma süresinin büyük bir çoğunluğunu zor şartlarda arazide geçiren üreticiler için büyük kolaylık sağlanmasını amaçlıyor.

 

Akıllı kameralı tuzak nedir?

Kurulu olduğu bahçedeki hedef zararlıların, bahçeye girişini saptamak ve popülasyonunu takip edebilmek için kullanılan tuzak modelidir. Tuzak haznesi, çekici feromon ve sayım tablasından oluşur. Tuzak haznesi içerisinde farklı açılarda bulunan kameralar sayesinde tuzağa giriş yapan zararlının fotoğrafları çekilir ve tuzağa tanımlanır. Bundan sonraki süreçte tuzak zararlıyı direkt adı ile tanıyıp arşive kayıt edecektir. Telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan bu verilere anlık veya geriye dönük bakabilmeniz o sezonun ve diğer sezonların planlanmasında fayda sağlayacaktır. Tuzağa özel hazırlanmış program ile ilgili zararlının fenolojik dönemi takip edilebilir, gün/derece hesaplamaları yapılabilir.

Akıllı kameralı tuzakları, onları kullanan üreticilerden dinleyelim:

 

Topsu Tarım - Göknur /Niğde İşletme Müdürü Zekeriya Özkan

Bahçenizde hangi ürünleri yetiştiriyorsunuz?

Bahçemizde elma, şeftali ve vişne yetiştiriliyor.

 

Hangi zararlılar ile mücadele etme ihtiyacı duyuluyor?

Elma iç kurdu, kırmızı örümcek ve yaprak biti ile mücadele zorunlu hale gelmektedir.

 

Bu zararlıları tespit etmek için geleneksel tuzak kullandız mı? Deneyimlerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Sadece elma iç kurdu mücadele zamanını doğru belirleyebilmek için geleneksel feromon tuzaklar kullanılmaktaydı. Bu tuzaklar ile doğru zamanda ilaç atmak bizler için çok zor ve karmaşık bir hal alıyordu. Tuzakların manuel olarak takibi ve feromonların düzenli bir şekilde değişimi bizim için ekstra personel ve daha fazla zaman demekti.

 

Akıllı kameralı tuzak nasıl hayatıza girdi?

ADAMA İç Anadolu Bölge Distribütörü Gökhan Tarım’ın aracılığı ile ADAMA firması yetkilileri ile tanıştık. Sonrasında ADAMA firması ile arazide teknik denemelerimiz oldu. Organik tarım yapılan bahçelerde, organik tarım ürünlerinin tam zamanında uygulanmasını sağlamak için akıllı kameralı tuzak sistemini bahçemize kurdular. Bu vesile ile Gökhan Tarım’a ve ADAMA firmasına teşekkür ederim.

 

Akıllı kameralı tuzak  öncesi ve sonrasını nasıl tanımlarsınız?

Akıllı kameralı tuzak kullanmadan önce elma iç kurdu mücadelesi zamanına karar verirken daha çekingen davranıyorduk. Bu tuzakları kurduktan sonraki gözlemlerimize dayanarak verdiğimiz kararlar ile yapılan mücadele bize gösterdi ki artık daha net ve güvenli mücadele zamanını belirleyebileceğiz. Tuzak kontrolünün her an her yerden yapılabilmesi ve yapışkan tablaların geleneksel tuzaklara göre daha basit değişimi zaman ile yarıştığımız sezon içersin de bize katkı sağladı.

 

Camandıra Meyvecilik / Bursa İşletme Ziraat Mühendisi Tayfun Dinç

Bahçenizde hangi ürünleri yetiştiriyorsunuz?

Bahçemizde elma, armut ve kivi yetiştirilmektedir.

 

Hangi zararlılar ile mücadele etme ihtiyacı duyuluyor?  

Elma iç kurdu, kırmızı örümcek, pamuklu bit, yaprak biti ile mücadele edilmektedir.

 

Bu zararlıları tespit etmek için geleneksel tuzak kullandız mı? Deneyimlerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Elma iç kurdu mücadelesinin zamanını belirlemek için geleneksel tuzak kullandık. Bu tuzakları arazide sürekli kontrol etmek zor oluyordu. Zararlı var da tuzak çekmiyor mu acaba diye düşünerek arazide zararlı varlığından şüphe ediyorduk.

 

Akıllı kameralı tuzak nasıl hayatıza girdi?

ADAMA firması ile sürekli irtibat içindeyiz. Firmanın birçok bitki koruma ürününü üretimimizde kullanıyoruz. ADAMA yetkilileri üreticilerinin hayatlarını bir nebzede olsun kolaylaştırmak için böyle bir teknolojilerinin olduğunu anlattılar ve cihazın kurulumunu sağladılar. Zararlı takibinin stresini ve yoğun iş yükünü azalttıkları için teşekkür ediyoruz.

 

Akıllı kameralı tuzak  öncesi ve sonrasını nasıl tanımlarsınız?

Biraz öncede dediğim gibi, iş yükümüz inanılmaz azaldı. Telefonumdan her istediğimde tuzağın içini kontrol etmek büyük rahatlık. Ciddi anlamda elma iç kurdu mücadele zamanını belirlenmesinde bizlere yardımcı oluyor.

Yorum Yap
NE DEDİLER
Henüz yorum yapılmamıştır!