Bağ profesyonelleri için müthiş bir kaynak: GENEL BAĞCILIK

Bildiğiniz üzere üzüm, yeryüzünde kültürü yapılan en eski meyve türlerinden biridir. Ülkemiz de dünya üzüm üretiminde ön sıralarda yer almaktadır. Bağcılığın geniş kapsamlı yapıldığı ülkemizde, profesyoneller için kaynak eksiği vardı. Bu eksiği Sayın Zir. Müh. Aziz Özkan’ın hazırladığı “Genel Bağcılık” eseriyle gideriyoruz.

01:04, 05 Ağustos 2020 tarihinde, Arif Temiz tarafından eklendi.

Değerli Okurlarımız,

 

Tarımda farklı konuları işlediğimiz zengin bir içerikle yeniden sizlerleyiz. İçeriğimizden bahsetmeden önce sektöre kazandırdığımız iki eser hakkında kapsamlı bilgi vermek istiyorum. Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Recep Kotan’ın hazırladığı “Tarımda Biyolojik Çözümler” kitabını geçtiğimiz ay kısaca tanıtmıştım. Kitaba gösterilen ilgi harmanTIME ailesi olarak bizleri çok memnun etti. Bitkisel üretimde alternatif yöntemler, mikrobiyal gübreler ve biyopestisitler, mikrobiyal ürün geliştirme aşamaları, mikrobiyal ürünlerde formülasyon çalışmaları ve diğer biyolojik çözümlerin (bitkisel ekstre ve uçucu yağlar, parazit, parazitoit ve predatörler, solucan gübresi, hastalık ve zararlılarla mücadele ilkeleri) anlatıldığı eser, sektör paydaşlarının yanı sıra ziraat fakültesi öğrencileri için de önemli bir kaynak.

Bildiğiniz üzere üzüm, yeryüzünde kültürü yapılan en eski meyve türlerinden biridir. Ülkemiz de dünya üzüm üretiminde ön sıralarda yer almaktadır. Bağcılığın geniş kapsamlı yapıldığı ülkemizde, profesyoneller için kaynak eksiği vardı. Bu eksiği Sayın Zir. Müh. Aziz Özkan’ın hazırladığı “Genel Bağcılık” eseriyle gideriyoruz. Bağ tesisi, yer seçimi, anaç ve çeşit seçimi, dikim planlaması, dikimden sonra yapılması gereken işlemler, budama, sulama, gübreleme, hasat, muhafaza, kurutma ile hastalık ve zararlıların ele alındığı Genel Bağcılık kitabına da yoğun ilgi göstereceğinizi umut ediyorum.

Bu ay dergimizin kapak konusu, Türkiye için üretim ve ihracat bakımından önemli bir meyve: LİMON. Türkiye’nin dünya üretiminde 6’ncı sırada bulunduğu limon, ihracatta her yıl yaklaşık 250 milyon dolar girdi sağlıyor. Limon üretimi, tüketimi, ihracatı, ithalatı ve yetiştirilen çeşitler 90. sayımızda.

Dünyanın korkulu rüyası haline gelen küresel ısınmanın da etkisi ile ülkemizde güneş yanıklığından kaynaklanan tarımsal ürün kayıplarının boyutu gün geçtikçe artmaktadır.

Sıcaklıkların artması tarımsal ürünlerde güneş yanıklığının habercisi. Ekonomik kayıpların önüne geçmek için güneş yanıklığına karşı erken önlem almak gerek. Yaz aylarının gelmesi ile tarımsal ürünlerde güneş yanıklığı problemi de görülmeye başladı. Güneşin zararlı ışınları ile yüksek sıcaklıkların yol açtığı bu fizyolojik bozukluk, tarımsal üretimde verim ve kalite kayıplarına neden olmaktadır. “Sebze ve Meyvelerde Güneş Yanıklığı ve Mücadelesi”ni Sayın Zir. Müh. Aziz Özkan kaleme aldı.

Sıcak iklim sebzesi olan patlıcan, güneşli havalarda yetişen bir bitkidir. Sadece ülkemizde değil, dünyada da yaygın bir şekilde tüketilen bu sebze, kolayca pişirilmesi ve geniş bir kullanım alanına sahip olması nedeni ile sıklıkla tercih edilir. Ülkemizin sebze yetiştiriciliğine uygun iklim yapısının olması diğer sebze türlerinde de olduğu gibi patlıcanında çok soğuk yerler dışında her yerde yetiştirilmektedir. Patlıcan taze, kurutulmuş, konserve şeklinde kullanıldığı gibi her türlü yemeği kolayca pişirilen, garnitür ve salata olarak değerlendirilen bir sebzedir. Patlıcan ile ilgili birçok şey Sayın Zir. Yük. Müh. Mevlüde Tatar’ın “Patlıcan Yetiştiriciliği” başlıklı makalesinde.  

Ülkemiz Akdeniz Bölgesi kıyı şeridinde özellikle Mersin, Antalya illerinde yetiştiriciliği yaygınlaşan bir meyve var, Pitaya. Ejder meyvesi olarak tanıdığımız bu meyveyi, Sayın Dr. Banu Dal ile Sayın Dr. Beyza Biner ayrıntılarıyla ele aldılar.

Dergimizde okuyacağınız daha birçok makale, infografik, güncel ve sektör haberleri yer almakta. Eylül sayımızda görüşmek umuduyla; hepinize bereketli işler, huzur dolu, aydınlık günler dilerim…     

Yorum Yap
NE DEDİLER
Henüz yorum yapılmamıştır!