BASF Sebze Tohumlarından Sanayici İş Geliştirme Konferansı

BASF Sebze Tohumları, her iki yılda bir düzenlediği Sanayici İş Geliştirme Konferansını bu yıl 6-8 Ocak tarihlerinde sektörün lider isimlerinin katılımıyla Antalya’da gerçekleştirdi.

12:59, 03 Şubat 2020 tarihinde, Harman Time tarafından eklendi.

BASF Sebze Tohumları, her iki yılda bir düzenlediği Sanayici İş Geliştirme Konferansını bu yıl 6-8 Ocak tarihlerinde sektörün lider isimlerinin katılımıyla Antalya’da gerçekleştirdi.

Türkiye’nin önde gelen sanayici iş adamlarının katılımıyla gerçekleşen bu büyük buluşmada Nunhems Tohumculuk, Global iş uzmanları ile sektörün dünyada ve Türkiye’deki geleceği üzerine paylaşımlarda bulundu. Dünya’daki yenilik ve trendlerden bahsedilirken Nunhems Tohumculuk tarafından ıslah edilen yeni sanayi domates çeşitleri hakkında bilgilere yer verildi.

Dünya’da sanayi endüstrisi için domates üretimi ağırlıklı olarak ABD, İtalya, Çin, İspanya ve Türkiye’de yapılmakta, ülkemizde sanayilik domates ekiliş alanının yaklaşık olarak 30.000-35.000 da arasında, toplam işlenen miktarında 2.2-2.4 milyon ton seviyelerinde gerçekleştiği tahmin edilmektedir. Ülkemizde sanayi domatesinin kullanıldığı en büyük sanayi kolunun salçalık sanayi olduğu ve üretilen domatesin yaklaşık %85’lik oranının bu sektörde değerlendirildiği bilinmektedir. Nunhems Tohumculuk tarafından sektörün ihtiyaçları göz önünde bulundurularak ıslah edilen Advance F1 çeşidi işlenmiş sanayi domatesinde gerek verimi gerekse kalite ve renginden ötürü özellikle tercih edilip sektörde en çok paya sahip olan çeşittir, bunun yanında ülkemizde ve dünyada önemli bir yere sahip olan güneş kurutma ve yarı kurutma olarak tabir ettiğimiz kurutmalık domates üretim sektöründe ise yıllara göre değişmekle birlikte yaklaşık olarak pazarda %13’lük bir paya sahiptir. Yarı kurutma segmentinde firmanın Red Sky F1 çeşidi pazarda büyük bir paya hakimdir; rengi, kalitesi ve meyve yapısıyla özellikle tercih edilmekte ve aynı zamanda Türkiye’de henüz gelişmemiş olan salça ve kurutma dışında sanayi domatesi değerlendirme şekillerinden olan soyulmuş ve kübik kesilmiş domates ile domates suyu üretiminde %2‘lik bir paya sahiptir. Diğer taraftan büyük tarım arazilerinde tonaj ve verim kaybı yaşanmaması için makineli hasada uygun, sert meyve yapısına sahip, tarlada bekleme süresi yüksek, uniform kızarma, düşük yeşil meyve oranına sahip çeşitler tercih edilmelidir, uluslararası pazarlarda yine Nunhems Tohumculuk tarafından ıslah edilen N 6438 F1 ve N 6416 F1 çeşitleri bu segmentte talep görmekte olup ayrıca Türkiye pazarında önemli bir yer edinmiştir. Bununla birlikteNunhems Tohumculuk’un dünyada bir ilk olarak sanayi domatesinde Mildiyö dayanımı olan Kendras F1 çeşidini geliştirmesi üreticiye sezon sonuna kadar sağlıklı bitki yetiştirme imkanı getirmiştir.

BASF Sebze Tohumları, organize ettiği sanayici iş geliştirme konferansı ile tarım sektörüne yenilikçi ve değer katan tutumunu başarılı bir şekilde sergilerken Ege ve Marmara Bölge Satış Müdürü ve Ülke Sanayi Ürünleri Lideri Abdullah Tarık Sarıkaya, “Nunhems Tohumculuk olarak, üretici dostu, verimi yüksek, hastalıklara dayanıklı makineli hasada uygun çeşitlerle üreticiye değer katmak, bunların yanında brix, renk, viskosite gibi sanayi sektörüne değer katacak özelliklere sahip çeşitler üzerinde çalışmaktayız. Islah çalışmaları uzun zaman alan ve uzun soluklu devam ettirilmesi gereken çalışmalardır, örneğin sıfırdan başlayıp pazara bir çeşidin çıkarılma aşaması yaklaşık olarak 7-10 yıl kadar zaman almaktadır. Sektör ihtiyaçlarını ve gereksinimlerini ön görerek 10 yıl sonrası için program oluşturulmalıdır” dedi.

Yorum Yap
NE DEDİLER
Henüz yorum yapılmamıştır!