Bitki ıslahı, tohumculuk, entegre mücadele, beslenme ve daha birçok şey…

Dergimiz harmanTIME’ın tarım dolu 81. sayısını beğenilerinize sunuyoruz.

14:12, 31 Ekim 2019 tarihinde, Arif Temiz tarafından eklendi.

Değerli Dostlarımız,

 

Dergimiz harmanTIME’ın tarım dolu 81. sayısını beğenilerinize sunuyoruz. Yeni sayımızın kapak konusu, oldukça dikkatinizi ve ilginizi çekeceğini düşündüğümüz, “Türkiye’de Bitki Islahı ve Tohumculuğun Serüveni”. Sayın Prof. Dr. Hasan Baydar, Cumhuriyetten günümüze bitki ıslahı ve tohumculuktaki gelişmeleri ayrıntılarıyla ele aldı.

Eğer tarlamızdan hasat zamanı, kalitesi iyi en yüksek verimi almayı istiyorsak, tarlada doğru miktarda başağa sahip olmamız lazım. Tabii ki bu başaklar ideal büyüklükte olmalı, hektolitresi ve kalitesi iyi danelere sahip olmalı. Bu amaca ulaşmak için doğru miktarda tohum kullanmamız gerekiyor. Eğer az tohum kullanırsanız, tohumun kardeşlenme kapasitesine göre başak elde edersiniz. Eğer çok tohum kullanırsanız, bitkiler arasındaki rekabete göre hasatta kısa zayıf bitkiler ve küçük başaklarla karşılaşırsınız. Sayın Zir. Yük. Müh. Necmi Aydoğdu, “Buğday Ekerken Ne Kadar Tohum Kullanalım?” başlıklı makalesinde, dekara kullanılan tohum miktarının bitki sağlığı açısından önemine değiniyor.

Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü coğrafyanın ana bitki örtüsünü oluşturan zeytin ağacının, önemli ürünü olan zeytinyağı insanoğlu tarafından “Sıvı Altın” olarak nitelendirilmiş, önceleri sadece yakıt olarak kullanılırken, daha sonra insan beslenmesindeki vazgeçilmez yerini almıştır. Zeytin ağacı akıl ve zaferin, zeytin dalı barışın, zeytinyağı da saflık ve sadeliğin sembolü olmuştur. “Sıvı Altın: Zeytinyağı”nı Sayın Zir. Yük. Müh. Fahri Yıldırım yazdı.

Kuruyemişler, kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyucu özellikleri ile bilinen Akdeniz diyetinin (MedDiet) çok önemli bir bileşenidir. Kuruyemişler, çeşitli bitkilerin meyve veya tohumlarının kurutularak ve işlenerek yenilir hale getirilmiş halleridir. Arkeolojik kaynaklar, yaklaşık 800 bin yıldır kuruyemişin tüketildiğini ortaya koymaktadır. “Kuruyemişler ve Beslenme Açısından Önemleri”, Sayın Prof. Dr. Y. Birol Saygı’nın Araştırma köşesinde.

Antepfıstığı Beyaz Kabuklubiti, Antepfıstığı ağaçlarının özellikle dal ve bazen de gövdesi üzerinde bitki özsuyunu emerek zararlı olmaktadır. Bu emgi sonucunda yeni kurulmuş fıstık bahçelerinde genç ağaçların gelişmeleri ile ürün veren bahçelerde meyve gözlerinin oluşumu ve gelişimi, özellikle çok kurak geçen yaz aylarında olumsuz yönde etkilenebilir. Beslenme sonucu sürgünler deforme olur ve boyları kısalır. “ANTEPFISTIĞI BEYAZ KABUKLUBİTİ Suturaspis pistaciae (Lind.)” ile mücadele yöntemlerini Sayın Zir. Müh. Kurban Nedret kaleme aldı.

Entegre Tarım Sistemi (IFS), çiftlik alanında bulunan tüm bitkisel üretimleri, hayvansal üretimleri ve buradan elde edilen tüm çıktıları ve bunların birbiri ile olan tüm ilişkilerini bir arada ele alan bir sistemdir. Bu sistemde girdiler çok özenle seçilerek, işletmenin çevre üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirecek şekilde birbirine bağlı, çoğu zaman birbirine kenetlenecek biçimde dizayn edilmektedir. Üretimin her aşamasında çevre ve insan sağlığı her zaman ön planda tutulmaktadır. Entegre Ürün Yönetimi (ICM), Entegre Tarım Sistemi’nin bir alt basamağında yer alan bu kavram sürdürülebilir tarıma bütünsel bir yaklaşım içerir. Uzun vadede en uygun ve güvenli yaklaşımı sağlayacak sosyoekonomik ve çevresel faktörler dahil, tüm çiftlikteki durumu dikkate alır. Entegre Tarım Sistemi ile ilgili tüm detaylar Sayın Prof. Dr. İsmail Karaca’nın, “Entegre Mücadele ya da Tüm Savaş” başlıklı makalesinde.

İçeriğimizde okuyacağınız daha birçok makale, güncel ve sektör haberleri ile

infografikler olacak. Yılın son sayısında görüşmek umuduyla; hepinize bereketli işler, huzur dolu, aydınlık günler dilerim…

Yorum Yap
NE DEDİLER
Henüz yorum yapılmamıştır!