Çekirdeksiz kolay soyulan mandarin üretilecek

Mersin'in Erdemli ilçesindeki Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünde, tüketici talebi doğrultusunda, çekirdeksiz ve kabuğu çabuk soyulan mandarin üretme çalışmaları yürütülüyor.

13:39, 14 Nisan 2017 tarihinde, Harman Time tarafından eklendi.

Mersin'in Erdemli ilçesinde, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğüne bağlı Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünde, tüketici talebi doğrultusunda, çekirdeksiz ve kabuğu çabuk soyulan mandarin üretme çalışmaları yapılıyor. 

Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Turunçgil Bölüm Başkanı Güçer Kafa, gazetecilere yaptığı açıklamada, yürüttükleri proje kapsamında pek çok mandarin çeşidinin mutasyon ve melezleme ıslahı yoluyla iyileştirilerek geliştirilmesinin hedeflendiğini söyledi. Kafa, tüketicilerin çekirdeksiz ve kabuğu kolay soyulan mandarin istediklerini dile getirerek, şunları kaydetti: "Enstitü olarak ortanik (mandarin ve portakal melezi) mandarin çeşidi üzerinde çalışma yapıyoruz. Bu mandarin, ülkemizin ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak değerlendirilmesi gereken bir çeşit. Hasat sonrası muhafaza uygulamalarına uygun olması da ayrıca dikkate değer bir özellik olarak öne çıkıyor, fakat ortanik mandarin hem çekirdekli hem de kolay soyulamayan bir karaktere sahip. Bu çeşidin hem kabuğunun çabuk soyulması hem de çekirdeksiz hale gelmesi için çalışıyoruz. Dikimi gerçekleştirilen ortanik çeşidin ilk meyve hasadı yapıldı. Ortalama 4 yıl sürecek takip sonrasında istenilen özelliklere haiz meyvenin belirlenebilmesi amacıyla arazi çalışmalarımız sürecek." 

Yorum Yap
NE DEDİLER
Henüz yorum yapılmamıştır!