DenizBank Tarım Bankacılığı Satış Müdürü Asuman Köseoğlu: “Tarımı bir milli mesele olarak görüyoruz”

Türkiye’de, “Tarım Bankacılığı” denildiğinde akla ilk gelen isim DenizBank’tır. 17 yıldır sektörün tüm paydaşlarına destek veren DenizBank, toprağın bereketini artırıyor, üreticinin yüzünü güldürüyor. Tarımı bir milli mesele olarak gören banka, sadece finansman alanında çözümler üretmiyor, çoğunluğu ziraat mühendislerinden ve çiftçi ailelerin çocuklarından oluşan ekipleriyle üretimin her anında çiftçilerin kişisel danışmanı gibi hizmet vermeye özen gösteriyor. Tarıma yıllardır aralıksız destek veren DenizBank’ın Tarım Bankacılığı Satış Müdürü Sayın Asuman Köseoğlu’nu, bu ay dergimize konuk ettik.

01:36, 05 Ağustos 2020 tarihinde, Harman Time tarafından eklendi.

Türkiye’de, “Tarım Bankacılığı” denildiğinde akla ilk gelen isim DenizBank’tır. 17 yıldır sektörün tüm paydaşlarına destek veren DenizBank, toprağın bereketini artırıyor, üreticinin yüzünü güldürüyor. Tarımı bir milli mesele olarak gören banka, sadece finansman alanında çözümler üretmiyor, çoğunluğu ziraat mühendislerinden ve çiftçi ailelerin çocuklarından oluşan ekipleriyle üretimin her anında çiftçilerin kişisel danışmanı gibi hizmet vermeye özen gösteriyor. Tarıma yıllardır aralıksız destek veren DenizBank’ın Tarım Bankacılığı Satış Müdürü Sayın Asuman Köseoğlu’nu, bu ay dergimize konuk ettik.     

 

Sayın Köseoğlu, tarım sektörünün stratejik bir sektör olduğu her alanda desteklenmesi gerektiği sürekli belirtiliyor. DenizBank da tarıma büyük önem veriyor. Öncelikle DenizBank Tarım Bankacılığı hakkında bilgi verir misiniz? Kaç yıldır tarım çalışanlarının yüzünü güldürüyorsunuz?

2003 yılında Tarişbank satın alması ile girdiğimiz tarım bankacılığı alanında 17 yılda özel bankalar arasında %45 gibi çok yüksek bir pazar payına ulaştık.

Tarım sektöründe her ürün grubu, hatta her tarımsal ürün kendine özgü dinamiklere ve çok değişken nakit akışına sahip. Şu anda ülkemizde üretilen ve ekonomik değeri olan 300’den fazla tarımsal ürüne finansal destek sağlıyoruz. Bu ürünler kendi içinde kredi ihtiyacı, nakit akışı, gelir elde etme ve ödeme gücüne kavuşma sıklığı gibi birçok alanda birbirinden ayrılıyor.

Tüm bunlardan yola çıkarak kredilerimizi iki ana gruba ayırdık; işletme ve yatırım kredileri. İşletme kredisi ile maliyet finansmanı yapıyoruz. Üreticilerimizin ilgili dönem içerisinde gerçekleştirecekleri tarımsal faaliyet için gerekli girdi finansmanını sağlıyoruz. Bu grubun gururla öne çıkarabileceğimiz ürünü de Üretici Kart. Üretici Kart sektördeki ilk tarım kart ve şu an yaklaşık 600 bin üreticimizin cebinde. Aslında Üretici Kart sadece kredi kullandırılan bir ürün değil, bu ürün ile biz sektördeki iş yapış modelini değiştirdik. Tedarikçi, finansör ve üretici arasında; her üç grubun da kazanacağı bir döngü yarattık. Finansör olarak banka finansman sağlıyor, tedarikçi müşteriye ulaşıp ciro yaratıyor ve üretici de 6 aya varan faizsiz dönem avantajından yararlanarak fiyat avantajı sağlıyor. Biz burada 600 bin üreticimiz adına büyük girdi firmaları ile pazarlık ederek onlara maliyet avantajı sağlıyoruz. Bu sayede de üreticilerimiz Üretici Kart’la; mazot, yem, gübre ve tüm tarımsal girdi alışverişlerin 6 aya varan faizsiz dönem avantajı elde ediyorlar.

İkinci ana grup kredilerimiz ise yatırım kredileri. Yatırım kredilerini işletmenin geliştirip genişletilmesi amacıyla kullanılan krediler olarak tanımlıyoruz. Bu tanım çok geniş bir ürün yelpazesine işaret ediyor, basit bir tarla tesviye kredisinden büyük bir meyve tesis kredisine, makine ekipman alımından sera yapım kredisine kadar akla gelebilecek tüm ürünler bu grupta yer alıyor.

Tarımı bir milli mesele olarak gördüğümüz gibi 17 senede çok iyi ilişkiler geliştirdiğimiz çiftçilerimizin derdiyle dertlenmesini bilen bir bankayız. Bu yüzden çiftçilerimiz için bir bankadan ziyade çözüm ortağı gibi hareket ediyoruz. Sadece finansman alanında çözümler üretmiyor, çoğunluğu ziraat mühendislerinden ve çiftçi ailelerin çocuklarından oluşan ekiplerimizle üretimin her anında çiftçimizin kişisel danışmanı gibi hizmet vermeye özen gösteriyoruz.  

Çiftçilerin tarladaki akıllı yardımcıları “Deniz’den Toprağa” adlı dijital platformdan bahseder misiniz? Bu uygulamayı kaç üretici kullanıyor ve avantajları nelerdir?

Deniz’den Toprağa sektörde bir ilk. Üretim maliyetlerini düşürüp verimini artırmak isteyen çiftçilere teknoloji desteğiyle özel çözümler üreten bir zirai danışmanlık uygulaması. İşinin ehli danışmanlarımız ile çiftçilerimizin tüm ihtiyaçlarına anında cevap verir. Üstelik DenizBank müşteri olsun ya da olmasın tamamen ücretsiz.

Uygulamamız ile uzman ekipler tarafından hazırlanan özel programlarla Türkiye genelinde yetiştirilen yüzlerce zirai ürün için bölgenize uygun tavsiyeleri alabilirsiniz. Yetiştirdiğiniz ürün ve bölge ile ilgili istenilen bilgileri uygulamaya kaydederek kişiselleştirilmiş verilerinize ulaşabilirsiniz.  İlettiğiniz bilgilere göre size özel ilaçlama, gübreleme, sulama, ekim ve hasat tavsiyelerini alabilirsiniz. Doğru planlamada üretiminize destek olan Denizden Toprağa ile maliyet tasarrufu yaparak daha fazla verim elde edebilirsiniz.

Tarlanızı size düzenli iletilecek uydu görüntüleri ile takip edebilir, az gelişmiş ya da sorunlu bölgeleri anında takip edebilirsiniz. Hava durumu takip sistemimizle tarlalarınızın 5 günlük hava durumunu takip edebilir ve zirai don, aşırı yağış, sel gibi olası risklerle ilgili önceden uyarılırsınız. Tarlanız, yetiştirdiğiniz ürün ile ilgili tüm sorularınızı, konusunda uzman Ziraat Mühendisi ekibimize fotoğraf, video, ses kaydı ile veya yazılı olarak aktarabilirsiniz. Sorularınız en kısa sürede uygulama üzerinden cevaplanır veya uygulamaya kayıtlı telefonunuzdan aranarak bilgilendirilirsiniz. Hal ve Borsa Fiyatlarını takip edebilir, çeşitli hal ve borsalarda oluşan en güncel fiyatları anlık olarak izleyebilirsiniz. Tarım sektörüne dair tüm gelişmeler, haberler, resmi duyurular, hibe ve destek açıklamaları, avantajlı kampanyalar, bildirim olarak telefonunuza düşer. Kullanmadığınız traktörü, işlemediğiniz tarlayı kiraya verip; ihtiyacınız olduğunda diğer çiftçilerin traktörlerini, arazilerini kiralayabilir ya da satın alabilirsiniz. Yetiştirdiğiniz ürüne dair devlet desteklemelerini uygulama üzerinden otomatik hesaplatabilir, başvuru evrakına hemen ulaşabilirsiniz.

Çiftçilere tarımsal ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için ne gibi imkanlar sunuyorsunuz? Kredi kartları ve krediler ile ilgili detaylı bilgi alabilir miyiz?

Üreticinin ihtiyaçlarını ve sektörel gereksinimlerini göz önünde bulundurarak kredi imkanı sunuyoruz.

Tarım kredi ürünlerimizi tüm çiftçilerimize destek olabilecek, onların ihtiyaçlarına ulaşabilecek şekilde tasarladık. Bu nedenle çiftçiliğini kanıtlayan ÇKS belgesi, Çiftçilik Belgesi veya hayvan varlığını kanıtlayan belgelere sahip olan tüm çiftçilerimiz tarım kredisi başvurusunda bulunabiliyorlar. Sistemimiz çiftçilerimizin üretim bilgilerini işleyerek kendilerine anında bir kredi limiti hesaplıyor ve bu limit üzerinden kredi kullanımı hızlıca sonlanıyor.

Senede bir hasatta gelir elde eden üreticilerimiz için sektörün ilk ve en önemli finansal inovasyonu Üretici Kart’ı tasarladık. Bugün 600 bine yakın çiftçinin cebinde olan Üretici Kart; üreticilerimizin gübre, ilaç, mazot, tohum, sulama ve enerji başta olmak üzere ayda bir ödeme gerektiren fatura türleri, yem, SGK ödemeleri gibi maliyetlerini, yetiştirdikleri zirai ürüne göre kendilerine tanımlanmış limitle karşılayabilmelerini ve borçlarını hasat vadeli olmak üzere senede 1 defa ödemelerini sağlıyor.  

Üretici Kart’la; 6 aya varan faizsiz dönem avantajı sağlayarak hasatta geri ödeme fırsatı sunuyoruz. Yakın zamanda sektör devi firmalarla işbirliği yaparak en önemli girdilerden biri olan akaryakıt bacağında tüm firmaların katılımı ile 6 ay vadede 0 faiz ve hasatta ödeme imkanı sunan kampanyamızı duyurduk. Özellikle koronavirüs döneminde önemi bir kez daha gözler önüne serilen tarım sektörüne, iş yaptığımız tüm tarım paydaşları ile ortaklaşa olarak böyle bir katkı sağlayarak üreticimizin sırtındaki yükü bir nebze de olsa omuzladığımızı düşünüyoruz.  

Anlaşmalı işyeri adedimiz yaklaşık 17 bin civarında. Gübre, ilaç, yem, tohum, akaryakıt, tarımsal elektrik gibi en önemli girdi kalemlerinde sektörün tüm paydaşları ile işbirliği anlaşmalarımız mevcut. Bu açıdan bakıldığında Üretici Kart adeta 600 bin üyeli bir kooperatif gibi üyelerine alışverişlerde çok önemli avantajlar sağlıyor.

Kooperatifçiliğe kısacası birlik olmaya, birlikte iş yapmaya çok inanıyoruz. Bu nedenle kooperatif, birlik ve odalarımıza çok büyük avantajlar sunan paketlerimiz ile hizmet veriyoruz. Her konuda her daim yanlarındayız.  

DenizBank, toprağın bereketini artırmak için bundan sonra neler yapacak? Hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

DenizBank olarak 17 senelik tarım bankacılığı serüvenimiz boyunca sektöre ve üreticimize asla sırtımızı dönmedik, tarıma verdiğimiz desteği asla kesmedik. Bugün özel bankalar arasında ayrı bir yerde bulunmamızın ve 1,3 Milyon çiftçimiz tarafından bankamıza teveccüh gösterilmesinin önemli bir sebebi müşteri kitlemize duyduğumuz bu sadakat.

Tarım sektörüne yönelik farkındalığın hızla arttığı ve tarımın tüm dünyada öneminin kavrandığı bir konjonktürdeyiz. Gerek ekolojik denge gerekse de artan nüfusun gıda ihtiyacının karşılanabilmesi sorunu açısından tarım tüm dikkatlerin üstünde olduğu bir alan. Öneminin altını çizmek için tarıma Türkiye’nin petrolü diyebiliriz.

Biz de banka olarak tarıma sadece finansman desteği sağlayan bir kurum olmaktan ziyade üreticimizin üretim imkanlarını iyileştirmek, bilgiye ulaşma konusundaki yeteneklerini artırmak ve nihayet işlerini büyütmeleri konusunda onlara destek olmak için organize olmuş durumdayız.  

Birim alandan alınan verimin artırılması ve teknolojik imkanlarla çiftçimizin karlılığının artırılması yine üzerinde önemle durduğumuz bir konu. Sadece tarım alanında atılacak adımlarla ülkemizin birçok ekonomik sorununa önemli katkılar yapabileceğimize inanarak tarıma bir milli mesele olarak bakıyoruz.

Bu açıdan bakıldığında her ne kadar birçok sorun içerse de tarım sektörü büyük bir potansiyele sahip bir sektör. Bu potansiyeli açığa çıkaracak adımlar için yavaş yavaş bir farkındalık olması nedeniyle sektör adına sevinç ve umut doluyuz.  

Yorum Yap
NE DEDİLER
Henüz yorum yapılmamıştır!