Dikkat! Doğal kaynaklarımız tükeniyor…

Özel bir sayı ile yeniden sizlerleyiz. 64. sayımızda birbirinden kaliteli ve bilgi dolu makaleleri, sektördeki gelişmeleri, yenilikleri, güncel konuları bulacaksınız.

13:50, 30 Mayıs 2018 tarihinde, Arif Temiz tarafından eklendi.

Değerli Tarım Sevdalıları,   

Özel bir sayı ile yeniden sizlerleyiz. 64. sayımızda birbirinden kaliteli ve bilgi dolu makaleleri, sektördeki gelişmeleri, yenilikleri, güncel konuları bulacaksınız. İçeriğimizden bahsetmeden önce bu ay idrak edeceğimiz Ramazan Bayramınızı kutlamak istiyorum. Ramazan Bayramının; birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi daha da güçlendirmesini, tüm insanlığın huzur ve barışına vesile olmasını Yaradan’dan niyaz ediyorum. 

Haziran dergimizde kapağa, farklı ama çok önemli bir konu taşıdık. Doğal kaynaklar dünyada ve ülkemizde hızla tükeniyor. Öyle ki birçok ülke, başka ülkelerin tatlı su kaynaklarına, orman ve tarım alanlarına bağlı hale geliyor. Peki, dünyada ve ülkemizde ne kadar doğal kaynağımız bulunduğunu ve bu kaynakların hangi hızda, kimler tarafından tüketildiğini biliyor muyuz? Sayın Prof. Dr. Necip Tosun ile Sayın Dr. Asuman Sağlam, “Güncel Küresel Sorunumuz: Ekolojik Ayak İzi” başlıklı makalelerinde, ülkelerin ekolojik bilançolarını çıkarıyor ve doğal kaynakların bilinçli tüketilmesi konusunda neler yapılması gerektiğini anlatıyor. İlgiyle okuyacaksınız… 

Kanola (Brasicca napus L.), Dünya'da yağlı tohumlu tarla bitkileri arasında en fazla üretimi yapılan ürünlerden biridir. En son FAO (2016) istatistik verilerine göre kanola, dünyada yaklaşık 34 milyon hektar alanda ekilmekte, 69 milyon ton üretimi yapılmakta ve dekardan 204 kg verim alınmaktadır. Buna karşın kanola tarımı ülkemizde son yıllarda özellikle Trakya bölgesinde geniş alanlarda ekonomik olarak yapılmaya başlanmış ve 2016 FAO istatistiklerine göre yaklaşık 35 bin ha alanda ekilmekte, 125 bin ton üretimi yapılmakta ve dekardan 352 kg verim alınmaktadır. Sayın Dr. Sami Süzer, “Kanola Yetiştiriciliği ve Tarım Arazilerinin Rantabl Olarak Değerlendirilmesi Bakımından Önemi” başlıklı makalesinde, kanola yetiştiricilerinin işine yarayacak bilgiler veriyor. 

Dünya yaş kayısı üretimi 3-4 milyon ton arasında değişmektedir. Önemli üretici ülkeler Türkiye, Özbekistan, Cezayir, İran, İtalya ve Fransa’dır. Türkiye yıllık 600–800 bin ton yaş ve 50–120 bin ton kuru kayısı üretimiyle lider ülke konumundadır. Dünya kuru kayısı üretimi 150-250 bin ton arasındadır. Türkiye %60-65’lik pay ile kuru kayısı üretiminde tekel konumundadır. Kayısı ile ilgili daha birçok şey Sayın Prof. Dr. Bayram Murat Asma’nın, “Türkiye ve Dünya’da Kayısıcılık” başlıklı makalesinde. 

Bitkiler sağlıklı bir gelişme periyodu için yüksek miktarda kalsiyuma ihtiyaç duyar. Kalsiyum bitki besin maddelerinin alınmasında; bitki ve toprakta bulunan toksik maddelerin çökelmesinde rol oynar. Kalsiyum bitkilerde kök gelişimi için gereklidir. Bitki dokularından dışarıya madde çıkışını olağanüstü düzeyde azaltarak donma-çözünme stresine karşı bitkiyi korur. Kalsiyum bakımından fakir olan topraklarda az ürün elde edilir ve üründeki protein oranı çok azalır. Bitkilerde kalsiyum noksanlığı, meristem dokuların büyümesini yavaşlatır. Sayın Zir. Müh. Kurban Nedret,  bu ay, “Bitkilerde Kalsiyumun Görevi ve Noksanlık Belirtileri”ni kaleme aldı. 

Dünya’da tarım sektöründe teknoloji kullanımı hızla artarken, maalesef ülkemiz aynı hızı yakalayamamaktadır. Özellikle tarımda Drone’lar kullanılarak, hastalık ve zararlılar tespit edilebilmekte ve uygun miktarda gübreleme yapılabilmektedir. Tarımda Drone kullanmak her ne kadar basit olsa da, ülkemiz tarımında yaşanan kronik sorunlar bırakın tarımda teknoloji kullanımını üretimi kısıtlamaktadır. Sayın Zir. Yük. Müh. Aydın Şener, “Drone’lar ve Tarımda Kullanımı” başlıklı makalesinde, tarımda teknoloji kullanımına değiniyor ve ülkemiz tarımında teknolojinin neden az kullanıldığını ele alıyor.   

Dergimiz bu makalelerle bitmiyor. İçeriğimizde okuyacağınız daha birçok makale, güncel ve sektör haberleri ile infografikler olacak. Temmuz sayımızda görüşmek umuduyla; hepinize bereketli işler, huzur dolu, aydınlık güler dilerim…   

Yorum Yap
NE DEDİLER
Henüz yorum yapılmamıştır!