Drone'lar ve Tarımda Kullanımı

Drone’ların tarımsal çalışmalarda kullanımı da günden güne artmaktadır. Örneğin üretilen mahsulün kontrolü drone’larla yapılabilir.

15:07, 30 Mayıs 2018 tarihinde, Zir. Yük. Müh. Aydın Şener tarafından eklendi.

Drone (dron olarak okunur); İngilizce erkek arı kelimesinden gelmektedir. Günümüzde ise İHA yani insansız hava aracı anlamında kullanılmaktadır. Yıllarda beri var olan uzaktan kumandalı araba ve yine uzaktan kumandalı helikopterlerin daha geliştirilmiş modelleridir. Burada ifade edilmek istenen “uzaktan kumanda” bir “uzaktan kumanda aleti” ile yapılabildiği gibi bir “yazılım yüklenmiş bilgisayar” aracılığıyla da yapılabilmektedir. Drone’un uçmasını üzerindeki 4 pervane sağlar. Helikopterde uçmayı sağlayan 1 büyük pervane vardır. Yön belirlemek için ise kuyrukta 1 pervane daha bulunabilir. Drone’lara helikopter isminden esinlenerek “multikopter” diyenler de vardır.  

Her ne kadar son yıllarda popüler olduysa da dron’ların mazisi özellikle askeri amaçla kullanılması 1900’lü yılların başlarına dayanır. ABD’nin Vietnam Savaşında (bugünküler kadar gelişmiş olmasa da) drone kullandığı bilinmektedir. Drone’lar günümüzün teknolojik bir oyuncağı olmasının ötesinde amaca uygun aletlerle teçhiz edilerek çok değişik alanda da kullanılmaktadır. Bunlarda bazılarını şöyle sıralayabiliriz.

Askeri Amaç

Drone’lar ilk icat edildikleri günden bu yana en fazla askeri amaçlarla kullanılmıştır. Keşif uçuşları belki de en çok kullanılan uçuşlardır. Gelecekte saldırı amaçlı olarak kullanımları da öngörüler arasındadır.

Medya

Üzerine fotoğraf makinesi veya video yerleştirilmiş bir drone insanların kolayca ulaşıp fotoğraf veya video kaydı alamayacakları yerlerden görüntüler alabilir. Savaş ve afet bölgelerinde insanların ulaşmasının tehlikeli olduğu yerlerden görüntü alınması hatta doğadaki vahşi hayvanların veya nesli tehlike altında olan hayvanların belgesel çekimi amacıyla doğal ortamlarında izlenmesi de kolay olur.

Kargo Teslimi

Özellikle büyük şehirlerdeki şehir içi trafiğinin olumsuz şartlarına bir çözüm olarak geliştirilmiştir. Avantajları yoğun trafikten etkilenmemesi olarak düşünülse de iniş için geniş ve boş bir alana ihtiyacı vardır. (Apartman içinde merdiven çıkamaması ve zile basamaması ise diğer bir dezavantajdır.) ABD’de bir e-ticaret şirketinin (Amazon) uygun adreslere drone ile teslimat yapmaya başladığı basında yer almıştır.

İnşaat

Bu sektörde drone kullanımı genellikle ortamın keşfi ve modelleme için uygundur. İnşaat sahasının kuşbakışı gözlenmesi üretimi hızlandırmakta ve proje sürelerini kısaltabilmektedir.

Sağlık

Drone’lar sağlık sorunu olduğunda acil ilaç temininde kullanılabilir. Ambulansın ulaşamadığı yerlerde durumun tespiti ve ilk yardımın sağlanmasında da hayat kurtarıcı olur.

Haritalama

Geniş ve özellikle engebeli arazilerde uçurulan drone’lar bölgenin haritasının yapılmasını çok daha doğrulukla, ekonomik ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilir.

Seyahat

Gerek iş amaçlı gerekse turistik amaçlı seyahatlerin arttığı günümüzde drone’larla belli yükseklikten (6 – 50 metre arası)  çekilmiş videoların ziyaretten önce izlenmesi seyahat edecek kişilerin bilgilenmesini sağlayacaktır. Bu tarz videoları içeren bazı web siteleri de hizmet vermektedir. Örnek: travelbydrone. Bu sitede ülke ve/veya bölge ismi yazıldığında o bölgenin drone ile çekilmiş videosu izlenebilmektedir.

Reklam

Küçük bütçelerle tanıtım imkanı sağlayan araçlar yine drone’lardır. Restoranlar, oteller, kafeler kendi iş yerlerinin reklamını küçük bütçelerle yapabildikleri gibi emlak firmaları da pazarladıkları ev, iş yeri, tarla, bahçe gibi taşınmazların tanıtımını sadece fotoğraflarını çekmek yerine drone’larla hazırlayacakları videolar yardımı ile çok daha etkili olarak yapabilirler.

Haberleşme

Drone’lar geçmiş dönemlerde haberleşme güvercinlerinin yaptığı mektup taşıma işini daha güvenli olarak yapabildiği gibi günümüz şartlarında cep telefonlarının çekmediği veya internet ağının olmadığı yerlerde uçurularak bu imkanların sağlanmasında kullanılabilirler.

Moda

Geçtiğimiz aylarda dikkat çekici olması amacıyla bir moda evi tasarımlarını drone’lara taşıtarak dünya basınında yer almayı başarmıştır (Dolce & Gabbana’nın Milano’daki defilesi).

Romantizm

İnsanların evlilik tekliflerinde veya belli günlerin kutlanmasında drone’larla uçuracakları afişler daha önce helikopterlerle veya küçük uçaklarla yaptırdıkları jestleri çok daha ucuza mal edebilirler.

Drone’ların Tarımda Kullanımı

Drone’ların tarımsal çalışmalarda kullanımı da günden güne artmaktadır. Örneğin üretilen mahsulün kontrolü drone’larla yapılabilir. Zira drone’ların bazı modelleri tek uçuşta 500 dönüm yeri görüntüleyebilir. Bu görüntüleme belli aralıklarla fotoğraf çekme olabildiği gibi video çekimi de olabilir. Hatta yerden yönetilen drone’un gönderdiği sinyaller bir ekranda canlı yayın olarak izlenebilir. Bu izleme esnasında arazinin herhangi bir yerinde hastalık veya zararlı salgını var mı? eğer sulama yapılıyorsa bir yerde su birikmesi olmuş mu? gibi konular ürüne zarar vermeden tespit edilebilir.

Yüksek tesirli sıvı gübrelerin yaprak gübresi şeklinde ürüne verilmesinde de tarım için geliştirilmiş suya dayanıklı, toz geçirmeyen drone’lar kullanılabilir. Aynı şekilde ilaçlama gerektiğinde traktörle yapılabilecek ilaçlamaya kıyasla daha hassas ve hızlı bir çalışma ile ilaçlama maliyeti de düşürülebilir. Ayrıca ürün içerisinde traktör dolaşmayacağından ürüne de zarar verilmemiş olur. Buğday, arpa ve diğer bazı ürünlerin yetiştirildiği tarlalarda yabancı ot kontrolü yapılması amacıyla yapılan ilaçlamalarda traktörün yürüdüğü yerlerdeki ürünün ziyan olduğu ve tarlalarda traktör izlerinin hasada kadar kaldığı sık sık görülen manzaralardandır.

Hastalık ve böcek salgınlarında ilaçlanacak bölgelerin daha önce tespit edilmiş olması koşulu ile sadece bu bölgelere ilaç verilmesi maliyetin düşürülmesinin yanında, belki de ondan daha önemli olarak çevre koruma yönünden büyük üstünlük sağlar.

Sonuç ve Yorum

Yukarıdaki açıklamalardan görüldüğü üzere drone kullanımı her sektörde olduğu gibi tarım sektöründe de artmaktadır ve zaman içinde daha da artacağını görmek hiç de zor değildir. Teknik yönden drone kullanmak ve ondan yararlanmak ise zor değildir. Bir kıyaslama yapmak gerekirse cep telefonu kullanabilen her şahıs drone kullanabilir.

Ancak ülkemizdeki sorun başkadır. Tarım sektörü son yıllarda sürekli geri gitmekte, üretim azalmakta, tarım arazileri başka amaçlarla kullanılarak ziyan edilmekte, üretici kesim tarımı terk ederek önemli bir miktar tarım arazisini boş bırakmaktadır. Bütün bunların sonucunda etten samana, buğdaydan baklagillere, yağlı tohumlardan pamuğa kadar daha birçok üründe ithalat yıldan yıla artmaktadır. Daha da kötüsü sektör ithalata bağımlı hale gelmektedir. Böyle bir sektör paydaşlarının teknolojik gelişmeleri takip etmeleri ve yenilikleri uygulamalarının zor olacağı gözükmektedir. Bir yandan günden güne geri giden, kan kaybeden bir sektörün büyük miktarlar olmasa da yeni yatırımlar yapması, güncel imkanları uygulaması mümkün değildir.

Yorum Yap
NE DEDİLER
Henüz yorum yapılmamıştır!