Ekmeğini "Acıbiber"den Çıkaran Köy

Türkiye'nin önemli kırmızıbiber üretim merkezlerinden Kilis'teki 2 bin nüfuslu Hasanceli köyü, geçiminin büyük bölümünü kırmızı pul biber ve salça üretiminden sağlarken, ihracatta da adından söz ettirmeye başladı.

15:57, 16 Eylül 2017 tarihinde, Harman Time tarafından eklendi.

Türkiye'nin önemli kırmızıbiber üretim merkezlerinden Kilis'teki 2 bin nüfuslu Hasanceli köyü, geçiminin büyük bölümünü kırmızı pul biber ve salça üretiminden sağlarken, ihracatta da adından söz ettirmeye başladı.

Türkiye'nin önemli kırmızıbiber üretim merkezlerinden Kilis'teki 2 bin nüfuslu Hasanceli köyü, geçiminin büyük bölümünü kırmızı pul biber ve salça üretiminden sağlarken, ihracatta da adından söz ettirmeye başladı. Geçen yıl Suriye'deki gelişmeler nedeniyle sosyal ve ekonomik anlamda zor günler geçiren Kilis, Fırat Kalkanı Harekâtı sayesinde oluşan güvenli ortam sayesinde, bu yıl ekonomik anlamda önemli ilerleme kat etti. Kentin en önemli gelir kaynaklarından olan kırmızıbiber, Suriye'nin Afrin bölgesinin karşısında bulunan Kürt Dağı eteklerinde ve Musabeyli ilçesinde yoğun bir şekilde üretiliyor. Kadınların çoğunlukta olduğu hasatta, işçiler aileleriyle birlikte biber topluyor. Kuruması için açık alanlara serilen ardından köydeki fabrikalarda özenle seçilen kımızı biberler, salça ve pul biber olarak yurtdışına ve  Türkiye'nin birçok yerine gönderiliyor. Kırmızıbiber en yoğun üretimin yapıldığı Hasanceli Köyünde 8 pul biber ve salça fabrikası bulunuyor. 2 bin nüfuslu Hasanceli köyündeki Dağcıoğlu pul biber ve salça fabrikasından Sudi arabistan, Irak Ve Almanya'ya  pul biber ve salça ihraç ediliyor. Kilis 7 Aralık Üniversitesi Ziraat Fakültesinden alınan verilere göre, Kilis'te, 15 bin 700 dekar alandan 17 bin ton kırmızıbiber elde ediliyor. Kilis pul biber üretiminde deTürkiye de üçüncü sırada yer alıyor.  

2 bin nüfuslu köyden 3 ülkeye ihracat     

Musabeyli Kaymakamı Ertuğrul Avcı, Kilis'te tarımsal faaliyetlerin ülke ekonomisine çok önemli katkı sağladığını kaydetti. Kilis'in çok verimli topraklara sahip olduğunu ifade eden Avcı, kentte biber üretimini yanı sıra zeytin ve üzüm gibi ürünlerde elde edildiğini dile getirdi. Kilis'te su sıkıntısı yaşanması nedeniyle istenilen yüksek verimin elde edilemediği belirten Avcı, şöyle konuştu: "Musabeyli ilçesinde 17 bin ton biber üretimi gerçekleştiriliyor. Buradan ülke ekonomisine çok ciddi katkı sağlanıyor. Valilik ve kaymakamlık olarak biberin üretilmesi noktasında katkı sağlayıp, daha farklı alanlarda nasıl zenginleştirebiliriz diye çalışmalar yürütüyoruz. Kilistoprakları verimli olan zeytin, üzüm ve bunun yanında sebzecilik ve meyvecilik çok kaliteli bir şekilde yapılıyor. Bu ürünlerin farklı bölgelere göre daha kaliteli olduğunu düşünüyorum. Kilis'te ürünlerin gün yüzüne çıkartıp teşviklerle üretimi artıracağız. Diğer bölgelere göre tek dezavantajımız su. Mevcut potansiyelin artması için barajlar yapılıyor, su sorunu çözdükten sonra Kilis havzası çok ciddi manada tarımsal potansiyele kavuşacağını düşünüyorum."   

Tarımdaki gücümüzle anılmak istiyoruz 

Kilis Ziraat Mühendisleri Odası  Başkanı Güven Özdemir de yaşanan su sıkıntısından dolayı istenilen verimin elde edilemediğine işaret etti. Su sorunun çözülmesi halinde Kilis'in,Trkiye' nin en önemli tarım şehirlerinden biri olacağını vurgulayan Özdemir, şunları kaydetti: "2 bin nüfuslu bir köyde 8 tane fabrikamız var. Kahramanmaraş'ta 13 bin dekar üretim alanı var ancak orada daha fazla üretim gerçekleştiriliyor. Burada yaşanan su sıkıntısından dolayı istenilen verim elde edilemiyor. Eğer bu sıkıntı çözülürse buradaki verimimiz iki katına çıkar. Kilis, Türkiye de biber yetiştiriciliğinde üçüncü sırada yer alıyoruz.Kilis'in tarımdaki gücünün bilinmemesinin sebebi Suriye'de yaşanan sıkıntılar ve Kilis'e atılan roketlerdi. Biz  Suriye'de yaşanan olaylar değil, tarımdaki gücümüzle anılmak istiyoruz. Çiftçilerimizle ele ele vererek buradaki tarımı en iyi yerlere getirmeyi hedefliyoruz."

Pul biber ve salça fabrikası sahibi İbrahim Dağcı ise kırmızıbiberin tarladan fabrikaya gelene kadar büyük emek sarf edildiğini söyledi. Sudi arabistan, Irak Ve Almanya  gibi ülkelere ihracat yaptıklarını aktaran Dağcı, "Bunun yanı sıra Türkiye'nin her tarafına pul biber ve salça gönderiyoruz. Amacımız daha iyi bir şekilde, daha verimli bir şekilde üretim yapabilmek. Şu anda aralarında Suriyelilerin de bulunduğu 70 çalışanımız var." diye konuştu.  

Yorum Yap
NE DEDİLER
Henüz yorum yapılmamıştır!