harmanTIME 8 yaşında…

İlkeli, kararlı, bağımsız, objektif, dürüst, basın ahlakı ve anlayışı içerisinde 8 yıldır her ay düzenli olarak yayımlanan dergimiz harmanTIME, 2013 yılında tarım sektöründeki sorunlara çözüm aramak, bilimsel makalelerle üreticilere katkı sağlamak, dünyadaki yeni tarım teknolojilerini aktarmak amacıyla kurulmuştu. Bugün geldiğimiz noktada, bu görevleri yerine getirmenin mutluluğu ve gururu içinde 8. yılımızı kutluyoruz.

14:53, 28 Şubat 2020 tarihinde, Arif Temiz tarafından eklendi.

Kıymetli Okurlarımız,

 

İlkeli, kararlı, bağımsız, objektif, dürüst, basın ahlakı ve anlayışı içerisinde 8 yıldır her ay düzenli olarak yayımlanan dergimiz harmanTIME, 2013 yılında tarım sektöründeki sorunlara çözüm aramak, bilimsel makalelerle üreticilere katkı sağlamak, dünyadaki yeni tarım teknolojilerini aktarmak amacıyla kurulmuştu. Bugün geldiğimiz noktada, bu görevleri yerine getirmenin mutluluğu ve gururu içinde 8. yılımızı kutluyoruz. Tarım sektöründe her zaman bilgiye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bilgiyi sektöre aktarmakta köprü görevi görmekte ve siz değerleri okurlarımızın desteğiyle yayım hayatımıza devam etmekteyiz. İleriye dönük planlarımız ve hedeflerimiz arasında dergimizin yanında yeni eserleri sizlerle buluşturmak var. “Bitki Koruma Ürünleri Rehberi” ile “Zeytin Hastalık ve Zararlıları” gibi iki kıymetli kitabı sizlerle buluşturmuştuk. Yakın zamanda kiraz ile ilgili kapsamlı bir eseri daha basacağız. Bu günlere gelmemizi sağlayan sektörün tüm paydaşlarına harmanTIME ekibi adına teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.

Yeni sayımızın kapak konusunu, “Buğday Yetiştiriciliğinde İlkbahar Üst Gübreleme ve Yabancı Ot Mücadelesinde Akıllı ve Geleneksel Tarım Yöntemlerinin Kullanılması” olarak belirledik. Buğday (Triticum sp.) yetiştiriciliğinde birim alandan yüksek verim ve kaliteli ürün alınması uygun tekniklerle ilkbaharda dengeli azotlu gübre uygulaması ve bilinçli olarak entegre bir yabancı ot mücadelesi yapılmasıyla mümkündür. Son yıllarda gerek Dünyada ve gerekse Ülkemizde buğday yetiştiriciliğinde geleneksel uygulamaların yanında Akıllı (hassas) Tarım yönetim teknikleri de kullanılmaya başlanmıştır. Bu önemli makaleyi, Sayın Dr. Sami Süzer kaleme aldı.

Kavun, kabakgillerden sürüngen gövdeli bitki türü ve bu bitkinin iri meyvesidir. Bir yıllık otsu bir bitkidir. Sürüngen gövdesi metrelerce uzayabilir. Yaprakları yürek biçiminde iridir. Bir eşeyli ve bir evcikli çiçekleri yaprakların koltuk altından çıkar. Türüne ve çeşidine göre kalın kabuklu iri meyvesinin içi etli, sulu ve bol çekirdeklidir. Kavun sevilerek yenilen tatlı ve sulu meyvelere sahip bir bitkidir. Ülkemizin çok soğuk bölgeleri hariç hemen her yöresinde yetişmektedir. Ilık iklim bitkisi olan kavunun, tohum ekiminden hasadına kadar 80-120 gün geçer. Kavun ile ilgili aradığınız her şey, Sayın Zir. Yük. Müh. Şükrü Kaynaş’ın, “Kavun Yetiştiriciliği” başlıklı makalesinde.

Şeker pancarı (Beta vulgaris L.) ülkemizin en önemli endüstri bitkilerinden birisidir. Şeker pancarı insan tüketimine yönelik olan şeker sanayisine önemli bir hammadde sağlamakla birlikte, pancar posası ve melas gibi yan ürünleriyle hayvancılıkta önemli bir yere sahiptir. Ülkemiz için ekonomik öneme sahip tarımsal ürünlerden birisi olan şeker pancarının üretimini sınırlayan fitopatolojik problemler bulunmaktadır. Sayın Prof. Dr. Hülya Özgönen Özkaya ile Sayın Doç. Dr. Handan Çulal Kılıç, “Şeker Pancarı Hastalıkları ve Mücadele Yöntemleri” başlıklı makalelerinde, tohum ekiminden hasada kadar olan süreçte üretimi sınırlayan önemli fungal, bakteriyel, viral hastalıklar ve mücadele yöntemlerini anlattılar.

Şeftali ağaçlarında budama, kaliteli meyve üretimi için çok önemlidir. Doğru budama kolayca hasat edilen yüksek kaliteli bol verimli meyve demektir. Ağacın yaşamı boyunca budama ağacın istenilen formunu oluşturmaya ve gelecekteki budama ve bakım gibi kültürel işlemleri kolay hale getirmeye yardımcı olacaktır. Budamanın ana hedefleri 1) İyi bir taç yapısı ve üretken güçlü dallar geliştirmek, 2) Ağacın yüksekliğini kontrol etmek, daha kolay hasat sağlamak, 3) Optimal meyve-taşıyan yeni dallar elde etmek,  4) Hasarlı ve hastalıklı dalları kaldırmaktır. “Şeftali Ağaçlarında Budama”yı, Sayın Zir. Yük. Müh. Hürü Altan ayrıntılarıyla yazdı.

Dergimizde okuyacağınız daha birçok makale, güncel haberler ve röportajlar yer almakta. Nisan sayımızda görüşmek umuduyla; hepinize bereketli işler, huzur dolu, aydınlık günler dilerim… 

Yorum Yap
NE DEDİLER
Henüz yorum yapılmamıştır!