İtalya’ya çıkartma yapıyoruz

Yeni bir sayımızla sizlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyiz. Dergimize gösterdiğiniz yoğun ilgi her geçen ay, daha kaliteli, daha zengin içerikli sayılar hazırlamamızı sağlıyor. Bu sebeple hepinize minnettarım.

13:25, 28 Nisan 2018 tarihinde, Arif Temiz tarafından eklendi.

Kıymetli Okurlarımız,

 

Yeni bir sayımızla sizlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyiz. Dergimize gösterdiğiniz yoğun ilgi her geçen ay, daha kaliteli, daha zengin içerikli sayılar hazırlamamızı sağlıyor. Bu sebeple hepinize minnettarım. 63. sayımızın içeriğinden bahsetmeden önce, iki başlık üzerinde biraz durmak istiyorum.

Bu başlıklardan biri, toplumsal yapı ve ülke ekonomisinin içerisinde önemli rolleri olan çiftçilerimiz. Biliyorsunuz, her yıl 14 Mayıs Çiftçiler Bayramı olarak kutlanmakta. Her ne kadar çiftçiler, yüksek maliyetler ve ürünlerinin değer görmemesinden dolayı bu günü bayram olarak kutlamasa da, ülkemizde bu önemli gün kutlanmaktadır. Hem gelişen hem de gelişmekte olan ülkelerde gıda üretiminde tarım en temel unsurdur. Dünya üzerinde gelişmiş ülkelerin hiç birisi tarımı göz ardı ederek kalkınmamışlardır. Tarım en önemli sektörler arasında her zaman yerini almıştır. Beslenmemizi sağlayan, bizi aç bırakmayan, bütün zor şartlarda yağmur, çamur demeden çalışan çiftçilerimizin, emekçilerimizin alın terlerine saygı duyulmalı ve gereken önem verilmelidir. Çiftçilerimiz alın terlerinin karşılığını çoğu zaman alamamaktadırlar. Son yıllarda stratejik değeri daha iyi anlaşılan tarım sektöründe en zor şartlarda çok büyük emekler vererek üretim yapan değerli çiftçilerimizin sayesinde ülke ekonomimizin büyüme sağladığı bilinmektedir. Tarım sektörü önemli sayıda istihdamda da sağlamaktadır. Bu sebeple, ülkemizin kalkınmasında önemli rolü olan ve nasırlı elleriyle toprağa hayat veren tüm çiftçilerimizin bu anlamlı gününü kutlar, bol, bereketli bir yıl geçirmelerini dilerim.

İkinci başlık ise yurtdışı tarım fuarları. Kurulduğumuz günden buyana, yurtiçi tarım fuarlarının yanı sıra yurtdışında düzenlenen tarım fuarlarına da gidiyor, oralarda gördüğümüz yenilikleri, teknolojileri, üretim tekniklerini sizlerle paylaşıyoruz. Bu yılın ilk yurtdışı fuar seyahatini İtalya’ya yapacağız. Ancak bu kez biraz farklı. Çünkü Harman Yayıncılık olarak, meyve sebze sektöründen 41 değerli sektör paydaşını, 9-11 Mayıs tarihleri arasında, İtalya’nın Rimini kentinde düzenlenecek Macfrut 2018’e götürüyoruz. Dünya meyve sebze sektörünün önemli oyuncularının yer aldığı fuarda, Türkiye’yi başarılı bir şekilde temsil edeceğiz. Tarım sektörünün en yenilikçi sektörlerinden olan meyve sebze sektöründe yaşanan yenilikleri, fuarın ayrıntılarını önümüzdeki sayıda geniş bir şekilde siz değerli okurlarımızla paylaşacağız.

Çok kısa da bu ayki içeriğimizden bahsedeceğim. Türkiye, 80 milyonu aşan nüfusu ve stratejik konumu ile meyve sebze üretiminde dünyada altıncı sırada olup önemli bir potansiyele sahiptir. Bu potansiyel, meyve suyu sanayinin gelişmesinde önemli etken olmuştur. Bilgi Üniversitesi’nden Sayın Doç. Dr. Y. Birol Saygı’nın, “Türkiye’de meyve suyu sanayinin dinamikleri” başlıklı makalesini, bu ay kapağımıza taşıdık. Sayın Saygı, makalesinde özellikle Türk meyve suyu sanayinin küresel açıdan önemini irdeliyor.

İlkbahar geç donları meyve yetiştiriciliğinde önemli bir sorundur. Tüm meyve türlerinde, su kapsamı daha yüksek olan küçük meyveler, çiçeklere göre düşük sıcaklıklara karşı daha duyarlıdır. Geç don tehlikesi olan yörelerde, Ocak ve özellikle Şubat aylarında havaların normalin üzerinde sıcak geçtiği yıllarda, tomurcuklar zamanından önce aktif hale geçtiklerinden, çiçeklenme döneminde zararlanma olasılığı artmaktadır. Sayın Hürü Altan ve F. Belkıs Esimek, “Şeftali yetiştiriciliğinde önemli bir sorun; İlkbahar geç donları” başlıklı makalelerinde, dondan korunmak için neler yapılması gerektiği hakkında bilgiler veriyor.

Tarımda bitkisel üretim açısından elde edilen ürünlerde kantite yanında kalite bakımından artışlar sağlamak amacıyla günümüzde farklı girdiler kullanılmaya başlanılmıştır. Ancak bu girdilerin çevre ve insan sağlığı açısından önemli sorunlar yarattığı bir gerçektir. Bu anlamda biyostimulantların kullanımı tarımda kaçınılmaz şekilde artmaktadır. “Entegre kontrollü ürün yönetiminde olmazsa olmazlar; Biyostimulantlar”ı, Sayın Dr. Asuman Sağlam ile Sayın Prof. Dr. Necip Tosun kaleme aldı.

Ülkemiz şeker sanayinin en önemli ham madde kaynağı olan şeker pancarı verimini artırmak ve istenilen düzeyde olmamasını engelleyen faktörlerin başında hastalık ve zararlılardan meydana ürün kayıpları yer almaktadır. Şeker pancarında, Cercospora beticola (Sacc.)  dünyada ve ülkemizde en tahripkâr hastalıklarından biri olup, dünyada şeker pancarı ekim alanlarının 1/3’ü bu hastalıktan etkilenmektedir. Sayın Dr. Emine Burcu Turgay, “Şekerpancarında Cercospora Yaprak Lekesi (Cercospora beticola Sacc.) Hastalığı ve Mücadelesi” başlıklı makalesinde, hastalığın entegre mücadele yöntemleriyle kontrol altına alınabildiğini, patojenin, kullanılan ilaçlara karşı kısa sürede dayanıklılık geliştirerek, mücadele başarısını düşürmesi nedeniyle mücadelede farklı stratejilerin büyük titizlikle birlikte uygulanması gerektiğini belirtiyor.

Dergimiz bu makalelerle bitmiyor. İçeriğimizde okuyacağınız daha birçok makale, güncel ve sektör haberleri ile infografikler olacak. Haziran sayımızda görüşmek umuduyla; hepinize bereketli işler, huzur dolu, aydınlık güler dilerim…   

Yorum Yap
NE DEDİLER
Henüz yorum yapılmamıştır!