Mersin'de pırasa hasadı başladı

Mersin'in Mut ilçesinde alternatif ürün olarak ekimi yapılan pırasayı hasat eden üreticiler, ürünleri Göksu Irmağı'nda yıkayıp satışa hazır hale getiriyor.

13:07, 12 Aralık 2017 tarihinde, Harman Time tarafından eklendi.

Mersin'in Mut ilçesinde son dönemlerde alternatif ürün olarak ekimi yapılan pırasanın zorlu hasat süreci başlarken, yoğun emek sonucu toplanan ürünler çiftçiler tarafından kilogramı ortalama 1 liradan satılıyor.  

Karaman sınırları yakında yer alan ve genelikle erik, kayısı ve zeytin üretimiyle adından söz ettiren Mut ilçesinde bazı üreticiler, ilçe iklimine uygun alternatif ürün arayışına girdi. Geçtiğimiz yıllarda Mut çevresinde deneme amaçlı küçük alanlarda ekimi yapılan pırasanın olumlu sonuçlar vermesi üzerine de bu ürünün üretimi yaygınlaşmaya başladı. 

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ekrem Bayır, yaptığı açıklamada, ağustos ayında ekimi yapılan pırasanın hasat döneminin başladığını ifade etti. Hasat sürecinin yaklaşık 45 gün sürmesinin beklendiğini aktaran Bayır, "Üreticilerin alternatif ürün arayışına karşılık pırasa ekimi ilçede yaygınlaştı. Pırasa piyasa sorunu yaşamayan bir ürün olunca rağbet arttı. Şu an Hamam, Suçatı, Kırkkavak, Aydınoğlu ve Sarıveliler mahallelerinde genellikle pırasa yetiştiriliyor." dedi. 

Çiftçi Ali Bacaksız da daha önce biber ekimi yaptığı arazide son dönemlerde pırasa yetiştirmeye başladığını anlatarak, hasadı başlanan ürünü kilogramı ortalama 1 liradan satışa sunduklarını belirtti.  

Yorum Yap
NE DEDİLER
Henüz yorum yapılmamıştır!