Organik sebze hobisi ekmek tekneleri oldu

Kayseri'de büyükşehir belediyesi öncülüğünde hizmete giren

10:20, 07 Ağustos 2017 tarihinde, Harman Time tarafından eklendi.

Kayseri'de kendilerine tahsis edilen hobi bahçelerinde ürettikleri organik sebzeleri "doğal ürünler bahçesi ve pazarı"nda satışa sunan üreticiler, aile bütçelerine katkıda bulunuyor. 

Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen "Doğal ürünler bahçesi ve pazarı", 80 üreticiyi iş sahibi yaptı. Daha önce hobi amaçlı olarak organik sebze yetiştiren vatandaşlar, proje kapsamında uzmanlar tarafından verilen eğitimin ardından sertifikalı organik üretici oldu. Belediye tarafından Anadolu Harikalar Diyarı yerleşkesi içinde oluşturulan alanda kendilerine tahsis edilen bahçelerde organik sebze yetiştiren üreticiler, aynı alanda ürünlerini satışa sunarak gelir sağlıyor.  

Büyükşehir Belediyesi Etüt ve Projeler Daire Başkanı Hamdi Elcüman, bu özellikleriyle Türkiye'de tek olan doğal ürünler bahçesinin, 57 bin metrekarelik alanda, 54 bahçe ile bin 500 metrekarelik kapalı ve bin 300 metrekarelik açık pazar yerinden oluştuğunu söyledi. Bahçelerin her birinin içerisinde küçük bir kulübe bulunduğunu belirten Elcüman, yaklaşık 100 tezgahın sığdığı pazar yerinde ise hem buradaki üreticilerin hem de dışarıdan organik sertifikası olan üreticilerin satış yapabildiklerini ifade etti. Proje ortaklarından Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği Başkanı Yeşim Bekyürek de genelde tüketicide organik gıdaların pahalı olduğu yönünde bir algı olduğunu belirterem, şunları söyledi: "Organik gıdanın pahalı ve ulaşılması zor olduğu düşüncesini yıkmak istedik. Buradaki ürünler, Kayseri'nin organik tohumları kullanılarak üretildi. İnsanlar, çocukluğundaki özlem duyduğu aromaya en ucuz yoldan kavuşsun istedik. Organik gıdayı tüketmeye başlayan bir tüketici, kolay kolay bundan vazgeçemez. Çünkü o aromayı, o tadı unutamazsınız, çocukluğunuza götürür sizi. Burası, hem üretim yapılan hem ürünlerin pazarlandığı bir alan olarak düzenlendi."

Üreticiler memnun  

Doğal ürünler bahçesinde yetiştirdiği ürünlerini pazarda satan üreticilerden 4 çocuk annesi Figen Ödül (50) ise elde ettiği gelirle üniversitede okuyan oğlunun eğitimine katkı sağladığını anlattı. 

Üreticilerden 3 çocuk annesi 54 yaşındaki Fatma Andaç da bahçesinde ürettiği meyve ve sebzeleri buraya getirerek sattığını kaydetti.  

Üreticilerden 53 yaşındaki Burhan Şahin de sumak, menengiç, dağ kekiği ve nanenin aralarında bulunduğu ürünler sattığını ifade ederek, "Pazarın açılması, buranın yapılması daha güzel oldu. Getirdiğim her ürünü burada sağlıklı olarak satıyoruz." dedi.   

Yorum Yap
NE DEDİLER
Henüz yorum yapılmamıştır!