Rusya'nın firma kısıtlamasına tepki

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı Mustafa Satıcı, Rusya Federasyonu’nun Türkiye’den 5 firmaya domates ihracatı için onay vermesini haksız rekabet olarak değerlendirdi.

15:52, 05 Şubat 2018 tarihinde, Harman Time tarafından eklendi.

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Başkanı  Mustafa Satıcı, yazılı açıklamasında, Rusya Federasyonu’nun 1 Şubat 2018  tarihi itibarıyla 5 Türk firmasına daha domates ihracatı için onay vermesini  eleştirdi. 

Rusya Federasyonu’nun 2017 yılının son döneminde 3 firmaya domates  ihracatı için izin verdiğini hatırlatan  Satıcı, "Batı Akdenizli ihracatçılar  olarak firma kısıtlamasına karşıyız. Son açıklanan listede Antalya bölgesinden  hiçbir firma yok. Bu durum haksız rekabet yaratmaktadır. Firma kısıtlamasına  karşıyız." ifadelerini kullandı. 

Türkiye’den Rusya’ya gerçekleşen yaş meyve sebze ihracatında daha önce  de sorunlar yaşandığını hatırlatan Satıcı, şunları kaydetti: "Firma kısıtlamasına karşıyız. Bu şekilde Rusya’ya ihracatı durdurmak  daha doğru. Daha önce de benzer sıkıntılar oldu. Ürün standartları belirlenir,  standartlara uygun ürün gönderen firmalar ihracatı yapar. Ürün standartlarını  belirleyip, bu çerçevede ülkemizden ürün talep etmek en doğal haktır. Bu talebi  anlayışla karşılarız ancak firma kısıtlaması yanlıştır. Belirli firmalara izin  verilmesi ülkemizin ticaret anlayışına aykırıdır. Bu durum, ülkemizde farklı  anlaşılmaktadır. BAİB Yönetim Kurulu ve ihracat ailesi olarak bu durumu kabul  edemeyiz."   

Rusya Federasyonu 1 Şubat 2018 tarihi itibarıyla Aydın’dan 3,  Denizli’den ve Adana’dan 1’er firmanın ülkelerine domates göndermesine izin  vermişti. 

Yorum Yap
NE DEDİLER
Henüz yorum yapılmamıştır!