Solucan gübresi üretmek isteyen girişimcilerin danışmanlık hizmeti alması şart

Solucan ve solucan gübresi üretim işini yapmayı düşünen girişimciler, solucanlarla 8 yıllık beraberliğimizin sonucunda oluşan birikimlerimizi, fikirlerimizi, gözlemlerimizi ve bilgi dağarcığımızı her zaman paylaştık ve bundan sonra da paylaşmaya devam edeceğiz.

14:28, 02 Mart 2018 tarihinde, Harman Time tarafından eklendi.

Mehmet Emin PURSA

mehmeteminpursa@gmail.com 

 

Solucan ve solucan gübresi üretim işini yapmayı düşünen girişimciler, solucanlarla 8 yıllık beraberliğimizin sonucunda oluşan birikimlerimizi, fikirlerimizi, gözlemlerimizi ve bilgi dağarcığımızı her zaman paylaştık ve bundan sonra da paylaşmaya devam edeceğiz.

Değerli girişimciler şunu bilmelidirler ki; solucan ve solucan gübresi üretimi işi Türkiye’de adını yeni duyuran bir iş kolu olması sebebiyle henüz formülize edilmemiş fakat ülkemiz için de önü açık, bir üretim alanıdır. Ne yazık ki şuan için deneme-yanılma yöntemleri ile ilerlenmektedir. Bundan dolayıdır ki bu işe başlarken edinilen genel bilgiler eksik kalacaktır ve daha yolun başındayken bile başınıza gelebilecek birçok farklı olumsuzlukla karşılaşmanız muhtemeldir. İşe başlamadan önce edinmiş olduğunuz genel bilgileriniz bu olumsuzluklar karşısında asla tam olarak cevap olmayacak, ister istemez solucanlarınızın telef olmasına sebep olabilecektir. Bundan dolayıdır ki bu işe yeni başlayan girişimcilerin bilgi eksikliği veya yanlış bilgilendirilmelerden dolayı vakit, nakit ve de emeklerini kaybetmeleri kaçınılmaz olacaktır. 

            Solucanlar içinde yaşadıkları ortamın her farklılığından etkilenen canlılar olduğundan yatağın içindeki nem, sıcaklık, ışık, pH, ısı gibi etkilerin değişikliğinde farklı farklı sorunlarla karşılaşabiliriz. Bu nedenle daha işin başındayken muhtemelen karşılaşacağınız sorunları mutlak suretle pratik tecrübesi yüksek bir danışman aracılığı ile çözmeniz gerekmektedir.

Değerli girişimciler, bu sektörün sadece solucan satışı yapma tarafında duran kişi-kurum ve kuruluşlar aracılığı ile bu işe başlamamanız sizin için son derece önemlidir. Bu yatırımda başarılı olmak istiyorsanız, ilk 6 ay size danışmanlık hizmetini garanti edecek kişi-kurum ve kuruluşlar ile çalışmanız yatırımınızın temelini sağlam bir şekilde oluşturmanızı sağlayacak ve sonuçları ancak o zaman tatmin edecektir.

Bir diğer konu; bu işe başlamadan önce mutlaka iyi bir fizibilite çalışması yapılmasıdır. Yukarıda bahsettiğim tecrübe sahibi danışman burada da devreye girer. Tecrübelerini sizinle açık yüreklilikle paylaşacağına güvenebileceğiniz bir solucan gübre üreticisiyle mutlaka irtibata geçin ve bu işi enine boyuna istişare edin. Bu istişarenin saatler sürmesi gerektiğini unutmayın. Doğru kişi size solucan satmak isteyen değil, işi yapıp yapamayacağınızı açık yüreklilikle irdeleyen kişidir. Biz dahil herkes sizlere milyonlarca solucan temin edebilir ama işi ve işleyişi öğrenmeden başlarsanız ve güvenebileceğiniz iyi bir danışmanınız yoksa biliniz ki bir yanlış sizin bütün solucanlarınızın ölümüne yol açacaktır. Dolayısıyla tüm yatırımınızın yanı sıra, ümitlerinizin de sonuna gelmiş olursunuz.    

Kuran-ı Kerim’de buyrulduğu gibi “Allah size, mutlaka emanetleri (işleri) ehli olanlara vermenizi emreder.”(Nisa-58). 

Son olarak, hatırlatmak isterim ki; sermaye miktarınıza bağlı olarak riskiniz ve işgücünüz artacak fakat 20 aydan önce ürün alamayacak, para kazanamayacak olduğunuz gerçeği, sermaye miktarınızla bağımsızdır. Sebat gösterip, yılmayan yatırımcılar, pastadan hiç de küçük olmayacak tatminkar bir pay yakalayabileceklerdir. Lütfen kendinize şunu sorun; “cefasıyla lezzetiyle ben bu işi yapabilecek miyim?” 

Yorum Yap
NE DEDİLER
Henüz yorum yapılmamıştır!