Tarım sektörünün kanayan yaralarına parmak basıyoruz

Yeni bir sayı ile sizlerle olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Mart sayımızda, hem haberler, hem röportajlar, hem makaleler, hem de araştırmalarla tarım sektörünün kanayan yaralarına parmak bastık, yaraların kapanması için neler yapılması gerektiği üzerine durduk.

13:52, 02 Mart 2018 tarihinde, Arif Temiz tarafından eklendi.

Çok Kıymetli Okurlarımız,

 

Yeni bir sayı ile sizlerle olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Mart sayımızda, hem haberler, hem röportajlar, hem makaleler, hem de araştırmalarla tarım sektörünün kanayan yaralarına parmak bastık, yaraların kapanması için neler yapılması gerektiği üzerine durduk.

Bu ayki kapak konumuz, üretimi son 25 yılda yarı yarıya azalan ve ithalatı artan önemli bir bakliyat türü NOHUT. Yazarlarımızdan Sayın Zir. Yük. Müh. Çetin Sayılğan, Küresel İklim Değişikliği Özelinde Yazlık Nohut Ekimlerinin Erken Yapılmasının Önemi” başlıklı makalesinde, nohut bitkisinde tane verimini etkileyen en önemli faktör olarak ekim zamanını vurguluyor ve yazlık ekimlerin geç dönemlere sarktığı şartlarda kuraklık ve yüksek sıcaklık kaynaklı verim kayıpları yaşandığı üzerinde duruyor. Sayın Zir. Müh. Kurban Nedret ise nohutun en önemli hastalığı olan Nohut Antraknozu hakkında geniş bilgiler veriyor.

Buğday (Triticum sp.) tarımında birim alandan yüksek verim ve kaliteli ürün alınması ilkbaharda dengeli azotlu gübre uygulaması ve zamanında, bilinçli bir yabancı ot mücadelesi yapılmasına bağlıdır. Sayın Dr. Sami Süzer, Kaliteli ve Yüksek Verimli Buğday Üretiminde Dengeli Azotlu Gübre Kullanımı ve Bilinçli Yabancı Ot Mücadelesi başlıklı makalesinde, buğday yetiştiricilerine yüksek verim ve kaliteli üretim için neler yapmaları gerektiklerini anlatıyor.

Tarım ile uğraşanların temel prensibi nedir? Toprağı ve çevreyi kirletmeden ürünün verimini, kalitesini ve miktarını artırmaktır. Birim alandan elde ettiği verimi, kârlılığı artırmaktır. Bu nedenle tarım ile uğraşanlar bitkilerin nelere ihtiyacı var çok iyi bilmeleri gerekir. Bitkilerin sağlıklı bir şekilde gelişebilmeleri için bitki besin maddelerine gereksinimleri vardır. Bitki besin elementlerinden birinin ya da birkaçının eksik ya da yetersiz olması, bitkilerin yeterli gelişme göstermemesine, normal gelişmelerini tamamlayamamasına neden olur. Siz de bitkinizin nelere ihtiyacı olduğunu merak ediyorsanız, adres Sayın Zir. Müh. Mustafa Fersiz’in, “Gübrelerin Alınabilirliği ve Buna Etki Eden Faktörler” başlıklı makalesi.

Sayın Zir. Müh. Aziz Özkan, dergimizin bu sayısında hemen hemen bütün meyve ağaçlarının çiçeklerinde çok zarar yapan, özelliklede kiraz bahçelerinde çiçeklenme döneminde çok görülen Bakla zınnı zararlısı hakkında bilgi verdi.

Dünya’da yaygın olan ve ülkemizde de yaygın olarak bilinen muz çeşidi “sarı muz”dur. Bunun dışında “kırmızı muz”, “elma muzu” ve “pişirmelik muz” gibi farklı muz çeşitleri de vardır. En yaygın olanı ise (sarı muzdan sonra) “kırmızı muz”dur. Kırmızı Muzu Sayın Zir. Yük. Müh. Aydın Şener kaleme aldı.

61. sayımızda çok ses getirecek bir röportaj gerçekleştirdik. TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Sayın Özden Güngör ile tarımda şimdiye kadar konuşulmayanları konuştuk. Röportajı okurken, şuan izlenen tarım politikalarının tarımı nasıl sürdürülemez hale getirdiğine siz de katılacaksınız.

Bunlar dergimizde yer alan bazı konu başlıkları. İçeriğimizde okunmaya değer daha çok şey bulacaksınız. Nisan sayımızda görüşmek umuduyla; hepinize bereketli işler, huzur dolu, aydınlık günler dilerim…  

Yorum Yap
NE DEDİLER
Henüz yorum yapılmamıştır!