Trabzon hurması, Adıyaman çiftçilerinin yüzünü güldürdü

Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde bin 500 dekar alanda üretilen, kalitesi nedeniyle tüccarın ilgi gösterdiği hurmada hem verim hem fiyat arttı.

21:10, 12 Kasım 2018 tarihinde, Harman Time tarafından eklendi.

Adıyaman'ın Gölbaşı İlçesine bağlı Karaburun, Azaplı, Kekikli, Bağlarbaşı ve İnekli köylerinde bin 500 dönümlük arazide yetiştirilen, "Cennet meyvesi" olarak bilinen hurmada hasat başladı. Ürün, çevre illerden gelen işçilerce erken saatlerde toplandıktan sonra kasalarla soğuk hava depolarına götürülüyor. Üreticiden kilogramı 1,90-2,40 liradan alınan hurmalar, satılmak üzere çevre ilçe ve illere gönderiliyor.  

"Bu yıl toplam rekoltemiz 4 bin ton" 

Adıyaman Tarım ve Orman Müdürü Adil Alan, yaptığı açıklamada, kentin en güzel ilçelerinden biri olan Gölbaşı ilçesinde hurma hasadının başladığını söyledi. İlçenin Adıyaman'da meyveciliğin merkezi olduğunu belirten Alan, "Trabzon hurması olarak da bilinen hurma, il genelinde 2 bin, Gölbaşı ilçesinde ise bin 500 dekar alanda yetiştiriliyor. Rekoltede geçen yıla oranla ciddi artış söz konusu. Çiftçilerimizin yüzü gülüyor. Gerçekten fiyatlar da çok çok iyi. Geçen yıl 1-1,20 liradan satılan hurma, bu yıl 1,90-2,40 liradan satılıyor. Bu da bizi sevindiriyor. Bu yıl toplam rekoltemiz 4 bin ton. Geçen yıl rekoltemiz 3 bin ton civarındaydı, ciddi verim artışı var." dedi. 

"Tüccardan yoğun talep var"

Gölbaşı Ziraat Odası Başkanı Doğan Güven de hurmada bu yıl verimin çok iyi olduğunu dile getirdi. Doğan, "Hurma dikmek isteyen çok sayıda kişi var. Hurma, ilçede doğal olarak yetişiyor. Bu ağaç bölge iklimiyle uyumlu olduğu için meyve kalitesi yüksek." diye konuştu. 

Güven, tüccarların kalitesi nedeniyle Gölbaşı hurmasına ilgi gösterdiklerini, bu yıl kilogram fiyatının üreticiyi memnun ettiğini söyledi.  

Yorum Yap
NE DEDİLER
Henüz yorum yapılmamıştır!