Tüm çiftçilerimize geçmiş olsun…

Tarım sektörünün en çok okunan dergisi harmanTIME, 72. sayısına ulaştı.

14:12, 31 Ocak 2019 tarihinde, Arif Temiz tarafından eklendi.

Değerli Dostlarımız,  

Tarım sektörünün en çok okunan dergisi harmanTIME, 72. sayısına ulaştı. Yeni sayımızı hazırlarken, maalesef üzüntü verici gelişmeler yaşandı. Yurdun birçok yerinde meydana gelen doğal afetlerde can ve mal kayıpları yaşandı. Özellikle örtü altı üretimin yapıldığı Antalya’da, fırtına ve hortum tarım alanlarında büyük hasara neden oldu. Öncelikle afetten etkilenen çiftçilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyor ve yaraların sarılmasını temenni ediyorum. Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli, Bakanlık olarak üzerlerine düşen görevi yapacaklarını, hasar tespitinden sonra zararların karşılanacağını söyledi. HarmanTIME olarak, konunun takipçisi olacağımızı bilmenizi isterim.

Tarla, bağ ve bahçe bitkilerinden birim alandan daha yüksek ve kaliteli ürün alabilmek için mutlaka etkili, dengeli, çevreci yaklaşımlarla bilinçli bir gübreleme programı yapılması gerekmektedir. Bu sebeple Şubat sayımızın kapak konusunu, “GÜBRELEME” olarak belirledik. “Bitkisel Üretimde Yaprak Gübrelerinin Etkili Kullanılması” başlıklı makaleyi, konunun uzmanı Sayın Dr. Sami Süzer, siz kıymetli okurlarımız için hazırladı.

Yeryüzünde bitkilerin doğal yetişme alanlarını etkileyen en önemli olaylardan biri iklimsel faktörlerdir. Ekolojik ve çevre koşullarının uygun olduğu coğrafyalarda çok farklı bitki türleri adapte olup ekonomik olarak yetiştirilmektedir. İklim olayları içerisinde yağış, sıcaklık, ısı ve nispi nem bitki yetiştiriciliği için önemli kriterlerdir. Sıcaklık kriteri içerisinde, yüksek sıcaklıkların olumsuz etkileri yanında, düşük sıcaklıklarda bitki yetiştiriciliğini olumsuz yönde etkilemektedir. Düşük sıcaklıkların en etkili sonucu “don” olayı ile gerçekleşmektedir. Don olayı birçok kültür bitkisinin ekonomik yetiştiriciliğini kısıtlayan en önemli faktörlerden biridir. Sayın Zir. Yük. Müh. Fahri Yıldırım, bu sayıda bazı kültür bitkilerinde “don” olayının meydana gelişi ve fizyolojisi hakkında bilgi veriyor.

Yonca bitkisi birçok böceği cezbetmektedir. Bunlardan en önemlilerden bir tanesi de yonca tohum kalsididir (Bruchophagus roddi). Konukçusu yonca tür ve varyeteleri olan B.roddi'nin anavatanı yoncanın kökeni olan Doğu Avrupa ve Batı Asya'dır. Kuzey ve Güney Amerika'ya da yayılma imkanı bulmuştur. Ülkemizde mevcut olan bu böcek, küçük cesametli olduğu için dikkati hemen hemen hiç çekmemektedir. ABD'de üretilen yonca tohumlarının %2-85'inde, Rusya'da %25-40'ında ülkemiz de ise yapılan çalışmalarda %4-42 bulaşma olduğu tespit edilmiştir. Tohumda zararlı olmasından dolayı, bilhassa tohumluk üretimi yapılan yerlerde ve bu zararlının yoğun olduğu yıllarda önemli zararlara yol açabileceğinden buda büyük mali kayıplara neden olabilmektedir. Zararlı ile ilgili daha birçok şey Sayın Zir. Müh. Mustafa Açıkgöz’ün, “Yonca Tohum Kalsidi” başlıklı makalesinde.

İçeriğimizde okuyacağınız daha birçok makale, güncel ve sektör haberleri ile infografikler olacak. Mart sayımızda görüşmek umuduyla; hepinize bereketli işler, huzur dolu, aydınlık günler dilerim…

Yorum Yap
NE DEDİLER
Henüz yorum yapılmamıştır!