Türk tarımı 2019’da ilklere sahne oldu…

Tarım 2019 yılında hiç konuşulmadığı kadar konuşuldu. Özellikle yerel seçim döneminde tarım ile ilgili birçok vaat verildi.

13:53, 02 Ocak 2020 tarihinde, Arif Temiz tarafından eklendi.

Kıymetli Tarım Sevdalıları,

 

harmanTIME ailesi olarak, 2020 yılının ilk sayısında sizlerle buluşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yeni yılın sizlere, sağlık, mutluluk, huzur, başarı getirmesini temenni ederken, sektörümüz açısından da parlak bir yıl geçirmemizi umut ediyorum. Dergimizin içeriğinden bahsetmeden önce, 2019 yılının tarım sektörü açısından nasıl geçtiğine kısa başlıklar halinde değinmek istiyorum.

Yazımın başlığında belirttiğim gibi Türk tarımı 2019 yılında ilklere sahne oldu. Neydi bu ilkler? Yerli elektrikli traktör, tanzim satış noktaları, tarım ürünleri enflasyonu, tarım şurası ve çiftçilerin terörist damgası yemesi.

Tarım 2019 yılında hiç konuşulmadığı kadar konuşuldu. Özellikle yerel seçim döneminde tarım ile ilgili birçok vaat verildi. Verilen sözleri unutmadık, takipçisi olacağız. Ekonomik paketlerle ve proje açıklamalarıyla dolu bir yıl geçirdik. Vaatler verilirken tarım ürünleri fiyatlarında yaşanan artış hükümeti tanzim satış noktaları açmaya itti. Çiftçinin tarımsal üretim yaparken yaşadığı sıkıntılar ve girdi maliyeleri göz ardı edilerek fiyatların düşmesi için elden gelen yapıldı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Tanzim satış noktaları Türkiye’nin her yerine açılacak. Büyük marketlerde de tanzim satış noktaları” olacak dese de, ikinci kez yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin ardından proje rafa kalktı ve göstermelik olduğu ortaya çıktı.

Yağmur, çamur, gece, gündüz demeden tarlasında, bahçesinde, serasında üretim yapan çiftçilerin sorunları giderilmedi. Tarımsal destekler yıl başı yerinde yıl sonuna doğru açıklandı ve rakamlar suratları astı. Desteklemeler bir yana dursun, üreticilerin girdi maliyetleri daha da arttı. 2018 yılında döviz kurundaki yükselme nedeniyle %100’e varan tohum, fide, gübre, zirai ilaç fiyatlarındaki artış geçtiğimiz yıl devam etti. Elektrik fiyatlarında ise %70 artış yaşandı. Tüm bu şartlara rağmen üretimden vazgeçmeyen çiftçi, ne yazık ki terörist damgası yedi. Özellikle patates ve kuru soğan üreticileri, ürünü depoladıkları ve piyasaya sunmadıkları gerekçesiyle zan altında bırakıldı. Fiyatlar 10 lira ve üzerini görünce, en kolay yol olan ithalata başvuruldu. Maalesef Orta Doğu ve Türki Cumhuriyetlerden ucuz ithal edilen çürük ürünler tüketicilere sunuldu.

Soğan, sarımsak ve domates fiyatları nedeniyle tarım sektörü yerden yere vuruldu. Ancak 1 kilogram domates fiyatına 1 adet kavanoz kapağı alındığına da şahit olduk.

Yerli elektrikli traktör geçen yıl sektörde ilgi çeken bir diğer unsurdu. Yalnız bir göründü, daha da ortaya çıkmadı. Büyük dikkat çeken yerli elektrikli traktörün ne zaman seri üretime geçeceği merak konusu oldu. Bakanlık yetkilileri konu hakkında yıl bitmesine rağmen açıklama yapmadı.

15 yıl aradan sonra 3.Tarım Şurası toplandı. Sonuçları her ne kadar bir öncekinin benzeri niteliğinde olsa da bizler umudumuzu korumaya ve sektörümüzün gelişimi için eylem planlarını merakla beklemeye devam ediyoruz. İnsanımıza yerinde iş ve aş sunamadık. Hal böyle olunca kırdan kentlere olan göçü engelleyemedik. Kırsalda kimse kalmayınca tarımda çalışacak işçi de bulunamadı.

Aslında en önemlisi ülkemiz genelinde 5.500 hektar civarında ormanımızı yangınlarda heba ettik. Ciğerlerimiz yandı. Bunun yanında 11 milyon fidanı toprakla buluşturmanın sevincini yaşadık.

Tarım sektörü 2019 yılını özetle böyle geçirdi. Biz ise 2019’u güzel sayılarla ve bilimsel kaynak üreterek bitirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Ocak sayımız her zaman olduğu gibi tarım dolu. Şubat sayımızda görüşmek umuduyla; hepinize bereketli işler, huzur dolu, aydınlık günler dilerim…

Yorum Yap
NE DEDİLER
Henüz yorum yapılmamıştır!