Türkiye pirinç ihtiyacının yüzde 50’sini Trakya karşılıyor

Edirne Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Orhan Sarı, Türkiye’de pirinç ihtiyacının yüzde 50’sini karşılayan Trakya'da yüksek verim beklendiğini ifade ederek,

14:41, 09 Eylül 2017 tarihinde, Harman Time tarafından eklendi.

Edirne Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Orhan Sarı, Türkiye’de pirinç ihtiyacının yüzde 50’sini karşılayan Trakya'da yüksek verim beklendiğini ifade ederek, "Dönümde ortalama 750 kilogram bir verim vardı. Bu yıl ise bu rakamın üzerinde 850 kilogram bir verim bekliyoruz. Kalitenin de yüksek olacağını tahmin ediyoruz" dedi.

Trakya'daki çeltiğin büyük bir bölümünü yetiştiren Edirneli üreticiler bu yıl 450 bin dönüm alana çeltik ekimi gerçekleştirdi. Yetiştirdikleri ürünlerle Türkiye'nin pirinç ihtiyacının yüzde 50'sini karşılayacak olan üreticiler, hasat öncesinde çeltikte yüksek rekolte bekliyor. 

Edirne Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Orhan Sarı, çeltiğin yetiştirilmesi için gerekli olan iklim ve toprak yapısının Edirne’de mevcut olduğunu ifade ederek, "Bölgemiz Türkiye'nin çeltik ambarı. Dünya standartlarının üzerinden bir üretim var. Çiftçimiz en teknolojik ekipmanları kullanıyor. Çeltikte örnek gösterilecek bir kentiz. Bu yıl çeltikte rekolte beklentimiz son yılların üzerinde. Gerekli hava koşulları çok iyiydi. Çeltik için faydalı olan poyraz rüzgarlarını aldık. Bundan dolayı yapraklarda yanma olmadı. Mayıs ayında ekimini yaptığımız arazilerde iki hafta içinde hasada başlayacağız. Dönümde 800 kilogramın altına düşmezsek güzel bir verim olur. İnşallah güzel bir fiyatla üreticimizin de yüzü gülecek” diye konuştu.  

Yorum Yap
NE DEDİLER
Henüz yorum yapılmamıştır!